Canlı yayında Trump'ı topa tuttu!

Amerikan NBC kanalında yayınlanan Today Show programına konuk olan  Brennan, ABD’nin Kuzey Kore politikalarını eleştirdi.

Kuzey Kore geriliminin artmasında özellikle Trump’ın yorumlarının  etkili olduğunu savunan Brennan, Washington’dan ve Bay Trump’ın günlük Twitter  paylaşımlarından gelen sert ve kavgacı yorumlar, gerilimin artmasına zemin  hazırladı. değerlendirmesini yaptı.

Trump’ın güçlü bir kişilik ortaya koymaya çalıştığını ancak yetersiz  uluslararası ilişkiler deneyimine sahip olması nedeniyle hatalar yaptığını  belirten Brennan, Umarım (Dışişleri Bakanı) Rex Tillerson, perde arkasında bu  meselelere ilişkin yürüttüğü çabalarına devam eder. diye konuştu.

Brennan ayrıca ABD ile Kuzey Kore arasında askeri bir çatışma çıkma  ihtimalinin en az yüzde 20 olduğunu iddia etti.

ABD Başkanı Trump, geçen ay New York’ta yapılan 72. BM Genel Kurulu  toplantısındaki konuşmasında, nükleer programını sürdürmesi halinde bu ülkeye  karşı gerekli tüm adımları atmaya hazır oldukları mesajını vererek, (Kuzey Kore  lideri) Roket adam, hem kendisi hem de rejimi için intihar misyonunda. Eğer ABD,  kendini ve müttefiklerini savunmak zorunda kalırsa Kuzey Kore’yi tamamen yok  etmekten başka seçeneği kalmayacak. ABD buna hazırdır, isteklidir ve bunu  yapabilir. Ancak buna gerek kalmamasını umuyorum. ifadesini kullanmıştı.

Pyongyang, 2006 yılından bu yana en güçlü ve 6. nükleer denemesini 3  Eylül’de yapmıştı. Bu denemenin ardından ABD tarafından hazırlanan ve Kuzey Kore  yönetimine yeni ekonomik yaptırımlar uygulanmasını içeren karar tasarısı  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde kabul edilmişti.

Bir önceki yazımız olan İran'dan Türkiye'ye sürpriz ziyaret başlıklı makalemizde DÜNYA Haberleri, iran ve İshak Cihangiri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir