DAEŞ'i süpürdüler! Operasyonda kritik gelişme

Hatra’daki operasyonlar, ağırlıklı olarak İran’ın eğittiği Şii Haşdi Şaabi milislerinden oluşan Halk Seferberlik Birlikleri koalisyonu tarafından Salı günü başlatıldı.

Musul’un yaklaşık 125 kilometre güneyinde bulunan ve üç yıl DAEŞ kontrolünde kalan antik kent Hatra’nın tarihi yapısında büyük zarar oluştuğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler Bilim eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO), kültürel zenginliklerin kasıtlı olarak tahrip edilmesinin de savaş suçu sayıldığını söyledi.

Musul’un DAEŞ’den geri alınması için başlatılan operasyonun koordinatörü General Abdulamir Yarallah, Haşdi Şaabi birlikleri Hatra’yı tamamen özgürleştirdi dedi.

DAEŞ militanlarının, Musul’un kuzeybatısında, DAEŞ lideri Ebubekir El Bağdadi’nin 2014 yılında ‘hilafet ilan ettiği’ Büyük el Nuri Camii’nin de bulunduğu alanda kuşatıldığı bildiriliyor.

Irak hükümetine bağlı milislerin DAEŞ’den geri aldığı Hatra, Bağdat’ın kuzeyinde, hala DAEŞ kontrolünde bulunan Havica’nın da doğusunda.

Halk Seferberlik Birlikleri, Salı günkü açıklamasında Hatra operasyonunun DAEŞ’in Havica, Musul ve doğu Suriye arasındaki ikmal hatlarını kesmek için düzenlendiğini duyurmuştu.

Bir önceki yazımız olan İsrail uçakları Şam Havalimanı'nı vurdu! başlıklı makalemizde DÜNYA Haberleri, İsrail ve şam hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir