Noktayı koydu! İran'ın parmağı var

Musul’un teröristlerin eline geçmesinde İran’ın parmağı olduğunu savunan El Nüceyfi, Musul’un İran nüfuzuna karşı çıkan son kent olarak tanındığını kaydetti. Terör örgütü DAEŞ’in Musul’da tükenmek üzere olduğunu ifade eden El Nüceyfi, PKK’nın henüz başlamayan çekişmenin yeni bir halkası olduğunu söyledi.

İRAN’IN PARMAĞI VAR

El Nüceyfi, ”Musul aşamalar halinde güvenlik güçleri tarafından DAEŞ’e teslim edildi. Güvenlik güçleri DAEŞ karşısında, programlı bir şekilde geri çekildi. Musul’un düşmesinde İran’ın parmağı var” diye konuştu. ”Musul’dan çıktığım gün milletvekili Halit El Ubeydi benimle birlikteydi, yola çıktığımız sırada ona Musul ile ilgili beklediğiniz en kötü senaryo nedir, diye sordum” diyen El Nüceyfi, O da ‘kentte yağma ve kaos olacağını söyledi.

IRAK ORDUSU ÇÖKECEK VE İRAN DESTEKLİ BİR GÜÇ GELECEK

Etil El Nüceyfi, ”Musul’u kurtarmak için İran Devrim Muhafızları gelecek” diye söylediğini belirtti. ”Bana göre böyle planlanmıştı” diyen El Nüceyfi, Irak Ordusu çökecek ve İran destekli bir güç gelecek, Irak Ordusu zayıf kalacak ve kurtarma operasyonu yapılacak” açıklamasında bulundu.

Musul’un İran nüfuzuna karşı çıkan son kent sayıldığını belirten Musul eski valisi ve Ninova Muhafızlar Komutanı Etil El Nüceyfi, İran nüfuzu Musul hariç heryerde yayıldı. Musul’un iradesinin kırılması hedefleniyordu. Musul’u kontrol ederek tüm Irak’ı kontrol edeceklerdir” dedi.

PKK SORUNU, DAEŞ SORUNUNDA ÇOK FARKLI OLMAYACAK

DAEŞ’in Musul’da sona ermek üzere olduğunu ifade eden El Nüceyfi, terör örgütü PKK’nın ise henüz başlamayan çekişmenin yeni bir halkası olduğunu söyledi. PKK’yı bitirmek için işbirliği yapılmazsa önümüzdeki süreçte Irak’ta DAEŞ sorunundan çok farklı olmayan bir sorun ortaya çıkacağını belirtti.

NÜCEYFİ TÜRKİYE’NİN HAVA HAREKATINA DA DEĞİNDİ

Türkiye’nin Sincar’da terör örgütü PKK’ya düzenlediği harekata da değinen El Nüceyfi, Türkiye’nin bu tutumunun gerekli olduğunu kaydetti. ”Güçlü irade; bu tür bir gücün ortaya çıkmasını engeller ve zayıflatır” diyen El Nüceyfi, ”PKK zayıf bir güçtür, güçlü değildir. Onu vuracak güçlü bir kuvvet olmadığı zaman ortaya çıkıyor” dedi. ”Sincar, PKK için güvenli olmayacak” açıklamasında bulunan El Nüceyfi, ”Sincar halkı güvende olmak istiyorsa PKK ile sempati içinde olmamaları gerekiyor” dedi.

Bir önceki yazımız olan ABD'den PYD/PKK’ya araç ve asker desteği başlıklı makalemizde abd, pkk ve PYD hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir